Jak wybrać meble do łazienki?

meble łazienkowe na wymiar

Łazienka jako miejsce codziennej toalety, którą najczęściej wykonujemy w pośpiechu o poranku, musi być szczególnie uważnie zaaranżowaną przestrzenią. Dlatego wybierając meble do łazienki kierujmy się przede wszystkim wymiarami, jakością sprzętów, a dopiero na samym końcu ich stylem. Jak wybrać meble do łazienki, aby stworzyć jak najbardziej ergonomiczną przestrzeń?

Wymiary mebli do łazienki

Zanim przystąpimy do zakup mebli do łazienki, musimy wykonać dokładne pomiary tego pomieszczenia. Pamiętajmy, że do wygodnego korzystania niezbędne będzie pozostawienie ok. 70 cm przestrzeni przez umywalką oraz sedesem i po 20-30 cm po bokach obu tych sprzętów. Górna krawędź umywalki powinna znajdować z kolei ok. 75-80 cm od podłogi. Wolny dostęp musimy sobie zapewnić także do wanny czy kabiny prysznicowej (w przypadku wanny będzie to 70-80×100-120 cm). Jeżeli chcemy zawiesić w łazience szafki konieczne jest umieszczenie ich w takich miejscach, w których nie będą utrudniać nam codziennej toalety i nie przyczynią się do powstawania urazów. Nie powinny więc znajdować się na wysokości głowy tuż obok toalety czy nad wanną. Jeżeli łazienka posiada wnęki, musimy również dokładnie je wymierzyć, aby dopasować do nich idealnie dodatkowe meble do przechowywania ręczników czy kosmetyków. W przypadku nietypowych rozmiarów poszczególnych wnęk dobrym rozwiązaniem będzie zamówienie mebli na wymiar, które pozwolą optymalnie wykorzystać każdą dostępną w łazience przestrzeń.

Meble do małej łazienki

Nie każdy dysponuje obszernym pokojem łazienkowym, w którym może zaszaleć z aranżacją. W większości mieszkań w blokach łazienki to najmniejsze pomieszczenia w domu, bez dostępu do światła dziennego. Dlatego tak istotne jest odpowiednie dopasowanie rozmiarów mebli, które do nich wstawiamy. Optymalnym rozwiązaniem będzie umywalka osadzona lub postawiona na blacie, z szafką, w której pomieścimy środki czystości oraz miejscem wokół baterii, gdzie można ustawić podręczne kosmetyki. Innym sposobem na zaoszczędzenie przestrzeni małej łazienki jest wybór wiszącej szafki łazienkowej z lustrzanymi drzwiczkami, za którymi możemy ukryć kosmetyki używane sporadycznie, leki lub inne akcesoria toaletowe. Standardowe wymiary mebli łazienkowych dostępnych w sklepach mogą często nie pasować do nietypowo małych pomieszczeń, dlatego najkorzystniejszym wyborem będzie zamówienie ich na wymiar.

Małe pomieszczenie bez dostępu do okna skutecznie rozjaśnimy optycznie wybierając starannie oświetlenie – nie tylko górne, ale również przy szafce łazienkowej czy lustrze, dzięki czemu ułatwimy sobie wykonywanie makijażu lub golenie zarostu. Warto w takim przypadku również dopasować odcień mebli utrzymanych w klasycznej bieli lub kolorze jasnego drewna.

Jakość mebli łazienkowych

Zmiany temperatur oraz podwyższona wilgotność, jakie panują w łazience powodują, że do tego pomieszczenia musimy wybrać meble o podwyższonej odporności na warunki zewnętrzne. Wysokiej jakości meble na wymiar do łazienki będą więc wykonane z materiałów odpornych na wilgoć, np. płyty laminowanej HPL i dodatkowo pociągnięte lakierem poliuretanowym, najlepiej nie tylko na frontach sprzętów, ale całej ich powierzchni. Płyta laminowana doskonale imituje wygląd naturalnego drewna, nie pochłaniając przy tym wilgoci i nie zarysowując się nadmiernie, a ponadto dużo łatwiej utrzymać ją w czystości. Tylna ścianka mebli łazienkowych powinna być w dodatku nieco cofnięta, tak aby nie dotykała ściany łazienkowej, co przyczynia się do skraplania pary wodnej i rozwoju pleśni. Zwróćmy też uwagę czy zawiasy, okucia, prowadnice i uchwyty szafek są zabezpieczone przed rdzewieniem.

Remont łazienki nie jest szczególnie łatwym procesem, dlatego przykładajmy uwagę do starannego wyboru sprzętów i mebli do tego pomieszczenia, aby posłużyły nam przez wiele lat, ciesząc swoim wyglądem i funkcjonalnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *