Jak wybrać meble do sypialni?

meble do sypialni na wymiar

Sypialnia to miejsce w domu, które ma służyć pełnemu relaksowi po ciężkim dniu. Warto więc stworzyć w niej klimat sprzyjający wypoczynkowi i kojarzący się z leniwą, beztroską atmosferą oraz niedzielnymi porankami, kiedy nie musimy się spieszyć. Jak wybrać meble do sypialni, aby stała się naszym domowym azylem?

Wybór łóżka do sypialni

Oczywiście, najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko, które zapewni nam wygodę i jakość snu. W końcu spędzamy na nim śpiąc ok. 1/3 naszego życia. Zadbajmy więc nie tylko o materac dobrany idealnie do naszych potrzeb, ale także stabilny stelaż oraz ramy łóżka. Ważne są również rozmiary. Wygodne łóżko pojedyncze powinno mieć co najmniej 90 cm szerokości, a podwójne – minimum 160 cm. Dobór materiałów, z których wykonane są ramy zależy od stylu, w jakim chcemy urządzić sypialnię. Do uwodzących prostotą minimalistycznych wnętrz w stylu skandynawskim lub nowoczesnych możemy wybrać łóżka z drewna sosnowego, dębowego lub bukowego, choć tańszą, a równie solidnie wykonaną i jakościową propozycją będą łóżka z płyt MDF lub HDF. We wnętrzach w stylu glamour lub boho sprawdzają się z kolei modne w ostatnich latach łóżka tapicerowane, pokryte naturalną lub sztuczną skórą albo tkaninami.

Szafki nocne – zawsze pod ręką

Stoliki lub szafki nocne to niewielkie meble, których jednak nie powinno zabraknąć w sypialni. Jeżeli mamy dwuosobowe łóżko, najlepszym rozwiązaniem będą dwie szafki nocne lub stoliki utrzymane w podobnym odcieniu i stylu co posłanie, ustawione po obu jego stronach. Najwygodniejsze w użyciu są szafki lub stoliki nieco wyższe od poziomu materaca, co ułatwia sięganie po leżące na nich książki do poczytania przed snem lub szklankę z wodą, bez ryzyka, że strącimy z nich coś przypadkiem w trakcie snu.

Wybór szafki nocnej lub stolika przy łóżku uzależnijmy od swoich zwyczajów przed snem i funkcji, jakie mają spełniać te meble. Do ustawienia lampki nocnej, szklanki z wodą czy położenia okularów, czytanej akurat książki i telefonu wystarczy nam stolik pozbawiony półek i szuflad. Jeżeli jednak potrzebujemy zamkniętego miejsca na przechowywanie leków czy innych drobiazgów, lepszym wyborem będzie szafka nocna.

Szafa lub komoda w sypialni

Jeżeli dysponujemy nieco większym pokojem sypialnianym, często stosowanym rozwiązaniem jest ustawienie w nim także szafy na ubrania, pościel i bieliznę. Może to być szafa na wymiar, zajmująca całą jedną ścianę, w której wygodnie pomieścimy wszystkie swoje ubrania, ale nawet te akcesoria, których nie używamy na co dzień, jak nakrycia głowy, paski czy torby. Nawet we wnętrzach o nietypowych rozmiarach można znaleźć miejsce na szafę, stworzoną na wymiar i idealnie dopasowaną do naszych potrzeb, jeśli chodzi o układ szuflad, półek czy wieszaków. W niedużych pokojach sprawdzają się szafy z drzwiami przesuwnymi, pociągnięte do samego sufitu, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca. Jeśli dysponujemy natomiast dużą sypialnią, możemy bez przeszkód zamówić szafę z drzwiami uchylanymi.

Popularnym meblem ustawianym w sypialni bywa również komoda, zamykająca całość kompozycji tego wnętrza. Można w niej wygodnie przechowywać pościel, bieliznę lub biżuterię, a ponadto wykorzystać jako dodatkowy stolik do ustawienia stylowej lampy, świeżych kwiatów czy zdjęć najbliższych nam osób.

Poświęćmy urządzaniu sypialni nieco więcej uwagi i starania, a po wejściu do niej będziemy od razu odczuwać spokój sprzyjający zasypianiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *