Jakie fronty meblowe wybrać?

elegancka nowoczesna kuchnia na wymiar

Wybór frontów meblowych jest niezwykle istotny, ponieważ to one wpływają przede wszystkim na ogólny odbiór wnętrza. Współcześnie wykonywane fronty meblowe mogą mieć różne style, kolory lub struktury, dzięki czemu dopasujemy je idealnie do wymarzonej aranżacji lub pozostałych wnętrz. Jakie fronty meblowe wybrać do kuchni i na co należy zwrócić jeszcze uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji?

Z czego wykonuje się fronty mebli kuchennych?

Fronty mebli kuchennych powinny być wykonane z materiałów trwałych, odpornych na odbarwienia i zniszczenie. Muszą one bowiem dobrze znosić wilgoć, zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, które zawsze mogą przytrafić się w tak intensywnie użytkowanym zazwyczaj pomieszczeniu, jakim jest kuchnia. Najpopularniejsze obecnie materiały wykorzystywane do produkcji mebli kuchennych to płyty MDF pokryte na ciepło folią PVC, lakierem, fornirem lub laminowane. Mają one przystępne ceny oraz nie blakną pod wpływem działania słońca, co jest istotne, jeśli pomieszczenie kuchenne jest mocno nasłonecznione. Dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów fronty meblowe z płyty MDF mogą być dopasowane do kuchni urządzanych w różnych stylach: od postindustrialnego, przez prowansalski czy rustykalny, po skandynawski.

Pokrycie frontów

Fronty lakierowane, laminowane, pokryte folią czy fornirem – każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Ich wybór zależy przede wszystkim od intensywności użytkowania kuchni, jej nasłonecznienia, wielkości przestrzeni oraz spójności ze stylem, w którym urządzone jest całe wnętrze.

Lakierowane fronty mebli zapewniają dobre ich pokrycie oraz izolację od wilgoci i ciepła. Lakierowanie pozwala na różnorodne rozwiązania: uzyskanie połysku, soczystych kolorów, matowych lub półmatowych powierzchni mebli. Warto jednak pamiętać, że polakierowana powierzchnia może pięknie się prezentować, ale łatwiej ulega zniszczeniu mechanicznemu. Tego typu rozwiązanie stosuje się więc w kuchniach i miejscach mniej intensywnie użytkowanych.

Alternatywą dla frontów lakierowanych może być ich laminowanie. Powłoki laminowane będą trwałe, nie odbarwią się pod wpływem promieniowania UV i łatwo utrzymać je w czystości. Odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, a także dość przystępne cenowo, fronty laminowane cieszą się więc sporą popularnością. Niezbędne jest jednak w ich przypadku dokładne zabezpieczenie krawędzi. Jeżeli zostaną źle wykończone, nie będą wodoodporne i mogą pod wpływem wilgoci nabrzmiewać, wybrzuszać się i pękać.

Innym rozwiązaniem jest pokrycie frontów mebli kuchennych folią PVC, która jest odporna na wilgoć i może mieć ciekawe wzory oraz kolory, np. imitujące drewno. Można ją więc stosować bezpiecznie w pobliżu takich miejsc w kuchni jak zlew, ale z kolei nie nadaje się na zabudowę kuchenki lub piekarnika. Folia PVC źle znosi bowiem wysokie temperatury, pod wpływem których może odbarwiać się, kurczyć lub łuszczyć.

Fronty na wysoki połysk czy matowe?

Kolejnym wyborem, przed jakim stajemy, decydując się na zakup mebli kuchennych na wymiar, jest ich wykończenie: na wysoki połysk lub w macie. Fronty meblowe na wysoki połysk z pewnością poszerzają optycznie wnętrze, działają bowiem niczym lustro, odbijając dodatkowo światło wpływające na jasność w pomieszczeniu. Są one jednak dość zimne w odbiorze, czego z kolei nie można powiedzieć o matowych frontach meblowych. Ocieplają one przestrzeń, będą jednak lepiej wyglądać zazwyczaj w dużych przestrzeniach kuchennych. Fronty na wysoki połysk będą pasowały natomiast do niewielkich i ciemniejszych pomieszczeń kuchennych.

Wybierając fronty mebli kuchennych przede wszystkim nie warto oszczędzać, bowiem powinny one nam posłużyć w dobrym stanie przez wiele lat. Decydując się na zakup mebli na wymiar, mamy możliwość dopasowania ich zgodnie z wszelkimi naszymi oczekiwaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *