Remont kuchni krok po kroku

tworzenie mebli na wymiar

Do remontu kuchni możemy zabrać się z różnych powodów: zużycia blatów kuchennych, zniszczenia płytek podłogowych lub ściennych czy chęci totalnej wymiany wszystkich sprzętów i mebli w tym pomieszczeniu. W każdym wypadku przedsięwzięcie to wymaga starannego planowania i podjęcia decyzji o rodzaju zabudowy oraz materiałów wykończeniowych. Jak zabrać się do tego krok po kroku?

Gruntowny remont kuchni

W przypadku całkowitej przemiany pomieszczenia kuchennego, musimy zacząć od przygotowania jej projektu. Możemy zrobić to samodzielnie dzięki dostępnym w internecie programom. Jeśli jednak decydujemy się na zakup zabudowy kuchennej na wymiar, jej producenci mogą nam służyć pomocą w planowaniu. Jedną z podstawowych kwestii jest dokładne wymierzenie całego pomieszczenia i dopasowanie do niej wymiarów szafek. Kolejny krok to aranżacja przestrzeni. W kuchni należy koniecznie zaplanować podział na:
• strefę przechowywania, gdzie mieści się lodówka,
• strefę roboczą ze zlewozmywakiem oraz blatem, na którym przygotowujemy jedzenie,
• strefę gotowania, gdzie znajduje się płyta oraz piekarnik.
Optymalna odległość od zlewu do lodówki w linii prostej nie powinna przekraczać w sumie 210 cm, a odległość od lodówki do kuchenki – 270 cm.

Następny krok przy całkowitym remoncie kuchni to zaplanowanie wyposażenia szafek w taki sposób, aby przechowywać wszystkie niezbędne produkty i akcesoria kuchenne w porządku na co dzień. Tu także sprawdzają się znacznie lepiej meble na wymiar, w których możemy zaplanować szereg pomysłowych ułatwień, przegródek w szufladach, wysuwanych koszy na śmieci czy stojaków na garnki.

Fronty i blaty do kuchni

Kolejną istotną kwestią przy remoncie kuchni jest oczywiście wybór frontów szafek oraz blatów do kuchni. W przypadku mebli na wymiar można wybrać spośród frontów utrzymanych w klasycznym stylu, na wysoki połysk, w modnym, białym odcieniu pasującym do nowoczesnych wnętrz w stylu postindustrialnym czy też w odważniejszych odcieniach czerni i czerwieni. Wyjątkowo modne w ostatnich latach są połączenia białych lub szarych frontów z naturalnym drewnem, które również będą pasować do wnętrz utrzymanych w stylu skandynawskim.

Blaty kuchenne to kolejny element mebli w tym wnętrzu, które należy szczególnie starannie wybrać. W tym przypadku decyzję podejmujemy nie tylko kierując się wyglądem blatów, ale przede wszystkim ich wytrzymałością, w zależności od częstotliwości prac kuchennych. Możemy wybierać pośród blatów wykonywanych z płyty laminowanej, kamienia, kompozytu czy betonu. Wszystko zależy głównie od budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na wyposażenie kuchni oraz intensywności jej użytkowania.

Inne elementy wymieniane w trakcie remontu kuchni

Remont kuchni musimy również poprzedzić wyborem odpowiedniej wentylacji, zwłaszcza jeśli dużo gotujemy w domu. Okap nad kuchnią pochłaniający opary powinien być połączony z kanałem wentylacyjnym, a jego rura schowana w podwieszanym suficie. Ważne jest dopasowanie wydajności okapu do wielkości kuchni. Dodatkowa wentylacja grawitacyjna wywiewna powinna być zaplanowana w kuchniach z urządzeniami gazowymi, a w pomieszczeniach, gdzie znajduje się wyłącznie instalacja elektryczna możemy ograniczyć ją wyłącznie do wentylacji naturalnej lub mechanicznej.

Planując remont kuchni musimy wcześniej przemyśleć również rozmieszczenie urządzeń AGD, jak zlewozmywak, lodówka z kostkarką do lodu czy pralki, które podłącza się do instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Odpowiednie rury z wodą doprowadza się na początkowym etapie remontu kuchni do wybranych miejsc, ukrywając je w warstwie wylewki pod podłogą lub w bruzdach żłobionych w ścianach, podobnie jak przewody elektryczne.

Ważnym krokiem w trakcie remontu kuchni jest również wybór i wymiana płytek na ścianie lub podłodze. Najlepszym wyborem nad blatem będą gładkie płytki, łatwe w czyszczeniu, a na podłodze antypoślizgowe. Jeżeli w podłodze znajdują się nierówności powyżej 0,5-1 cm, należy przed położeniem płytek wyrównać je masą samopoziomującą, a powyżej 2 cm – zaprawą podkładową.

Remont kuchni nie jest prostą sprawą i zajmuje zazwyczaj sporo czasu, warto więc uzbroić się w cierpliwość i nie przyspieszać nadmiernie poszczególnych etapów. Tylko wtedy możemy być pewni, że powstanie pomieszczenie spełniające nasze oczekiwania, nie tylko estetyczne, ale i w pełni funkcjonalne na wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *