Akcesoria kuchenne – jak je wybrać?

kuchnia z akcesoriami

Dobrze wyposażona kuchnia to nie tylko efektowne meble i nowoczesny sprzęt AGD, ale również szereg drobnych akcesoriów i dodatków, które zdecydowanie ułatwiają nam gotowanie i porządkują przestrzeń. Jak wybrać akcesoria kuchenne, które nie zagracą wnętrza, a pięknie wpasują się w stylistykę całego wnętrza?

Akcesoria do przechowywania

Zabezpieczenie produktów spożywczych przed wilgocią czy przenikaniem niebezpiecznych substancji wymaga wyposażenia kuchni w akcesoria służące do przechowywania. Najlepsze do tego celu są szklane, szczelnie zakręcane słoiki, w których bezpiecznie zamkniemy mąkę, ryż, przyprawy, ale też makarony, płatki czy słodycze. Wysokie słoiki z barwną zawartością mogą stać się dodatkowo ozdobą przestrzeni, ustawione na blacie lub na otwartych półkach, które coraz chętniej wykorzystujemy w aranżacji utrzymanych w stylu skandynawskim. Aby przechować leki czy przepisy w kuchni, możemy natomiast wykorzystać koszyczki i pojemniki z tworzywa sztucznego.

Akcesoria do przechowywania produktów spożywczych to również woreczki próżniowe umożliwiające zachowanie na dłużej świeżości w zamrażarce lub lodówce, lunch boxy, w których zabieramy coraz częściej przygotowane w domu jedzenie do pracy i wiele innych pudełeczek, których zestaw zawsze warto mieć pod ręką. W dobie mody na gotowanie zero waste są one bowiem niezastąpione, jeśli chodzi o zabezpieczenie resztek z obiadu, które można ponownie wykorzystać do stworzenia nowego dania.

Akcesoria do gotowania

Sito lub cedzak, otwieracz do puszek, foremki do babeczek, waga kuchenna, ale też otwieracz do wina czy stoper pozwalający przygotować idealne jajka na miękko – wszystko to akcesoria, które zdecydowanie pomagają w procesie gotowania. Każdy kucharz amator dba o to, by nie zabrakło ich w jego kuchni. Problemem może być z czasem nadmiar pomysłowych gadżetów, które zagracają nam niepotrzebnie przestrzeń kuchenną. Jeśli cierpimy na brak miejsca na półkach lub czujemy się przytłoczeni ilością akcesoriów, warto przyjrzeć im się uważnie i sprawdzić, które z nich faktycznie przydają nam się, nawet sporadycznie, a które, ciśnięte w kąt szuflady, nigdy się z niej nie wydostały.

Akcesoria wprowadzające porządek w kuchni

Dobrze wyposażona kuchnia to także szereg drobnych akcesoriów, które pomogą nam utrzymać w niej porządek. Nie ma bowiem nic gorszego niż gotowanie w zagraconej przestrzeni, w której nic nie możemy znaleźć. Do podstawowych akcesoriów porządkujących nam przestrzeń kuchenną należą stojaki na sztućce, które wkładamy tam po umyciu, wkłady do szuflad z miejscem na widelce, łyżki i noże, haczyki i wieszaki na ściereczki czy ręczniki, a także we współczesnych nam czasach: kosze pozwalające segregować śmieci. W nowoczesnej zabudowie kuchennej na wymiar coraz częściej spotykane są również takie rozwiązania, jak obrotowe kosze na garnki czy wysuwane wkłady dzielące półki, co pozwala na sortowanie żywności i dużo szybsze odnalezienie właściwych produktów.

Akcesoria dekoracyjne

Wiele z akcesoriów kuchennych już same w sobie stanowi ciekawe ozdoby przestrzeni kuchennej ze względu na oryginalny design. Jeżeli nie odpowiadają nam butelki z płynem do mycia naczyń, możemy wybrać elegancki pojemnik, do którego możemy go przelać czy dopasowany do niego stojak na gąbkę do mycia. Gdy dysponujemy dużym wnętrzem i szerokimi blatami kuchennymi, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stanęły na nich dodatkowe akcesoria pełniące głównie funkcję dekoracyjną. Mogą to być stojaki na ulubione kubki i filiżanki, dzięki któremu zawsze będziemy mieć je pod ręką, stojak na ręczniki papierowe czy podkładki na blaty, które często wykonane są z ciekawych w fakturze materiałów, jak rattan, bambus czy filc.

Akcesoria kuchenne również dobierajmy z głową, decydując się na takie, które faktycznie są nam potrzebne, starannie wykonane i efektowne, dzięki czemu posłużą nam przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *