Jak wybrać idealne meble do kuchni?

meble kuchenne na wymiar

Stworzenie funkcjonalnie rozplanowanej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb właściciela i ergonomicznej kuchni nie jest prostym zadaniem. Ważnym krokiem poprzedzającym zaaranżowanie idealnego pomieszczenia kuchennego będzie naturalnie jego dokładny pomiar, co ułatwi nam dopasowanie odpowiednich mebli kuchennych, ich rozmiarów i kształtu zabudowy. Musimy również rozważyć formę pomieszczenia oraz jego rozmiar, a także dostosować liczbę sprzętów AGD do naszych potrzeb. Jak wybrać idealne meble do kuchni? Oto najważniejsze zasady, jakimi musimy kierować się przy podejmowaniu decyzji.

Rozmiar kuchni a meble

Duże przestrzenie kuchenne to oczywiście sytuacja wymarzona, dzięki której nie musimy się ograniczać. Ustawimy w nich wyspę kuchenną, o której myśli wiele osób czy większe sprzęty AGD, jeśli jesteśmy wielbicielami gotowania i wykorzystywania nowoczesnych osiągnięć techniki. Jednak nie wszyscy mają możliwość urządzania kuchni obszernej rozmiarowo, w związku z czym muszą poświęcić szczególnie dużo uwagi gospodarowaniu przestrzenią. W niewielkich, zamkniętych kuchniach, charakterystycznych dla starszego budownictwa, sprawdzają się meble kuchenne robione na wymiar, które pozwalają na optymalne wykorzystanie nawet najbardziej nietypowej przestrzeni. Musimy bowiem pamiętać, że rozmiary kuchni mają niebagatelny wpływ na jej kształt. Zabudowa kuchenna w kształcie litery L, pozwalająca na stworzenie tzw. trójkąta roboczego, którego szczyty stanowią lodówka, zlew oraz kuchenka, doskonale sprawdza się w ograniczonych przestrzeniach. Kuchnia w kształcie litery G, z wymarzoną wyspą pośrodku, to rozwiązanie, o którym możemy myśleć jedynie w przypadku braku ograniczeń metrażowych. Kuchnie w kształcie litery U są najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Dwa równoległe rzędu szafek połączone trzecim, zazwyczaj krótszym i prostopadłym do nich można bowiem zaaranżować zarówno w większych, jak i mniejszych pomieszczeniach.

Rozwiązania dopasowane do potrzeb indywidualnych

Zanim zaczniemy planować naszą wymarzoną kuchnię i meble, które się w niej znajdą, zastanówmy się także nad potrzebami swoimi i swojej rodziny. Czy spędzamy w kuchni mnóstwo czasu codziennie, szykując posiłki dla całej, licznej rodziny czy też gotujemy sporadycznie, jedynie w weekendy, kiedy mamy wolny czas? Mała, trzyosobowa rodzina gotująca tylko w dni wolne nie będzie potrzebować dużej, czteropalnikowej kuchenki – wystarczy jej płyta grzewcza z dwoma stanowiskami. Jeżeli decydujemy się na zmywarkę, nie będzie nam z kolei potrzebny zlew dwukomorowy, co również pozwoli na oszczędność miejsca i pomysłowe zaaranżowanie np. kącika jadalnego w kuchni czy spiżarni pozwalającej na przechowanie dłużej większej ilości produktów. Zwróćmy uwagę nie tylko na funkcjonalność sprzętów AGD, ale również styl, w jakim zostały wykonane. Dzięki temu dopasujemy je idealnie do mebli, a całość stworzy harmonijną i zindywidualizowaną kompozycję, zachęcającą do spędzania w tym pomieszczeniu wspólnie czasu.

Wykonanie mebli kuchennych

Ważną kwestią, której musimy poświęcić sporo uwagi przy wyborze idealnym mebli do kuchni, jest również ich wykonanie. Remont kuchni i wymiana mebli nie należą do najtańszych przedsięwzięć, dlatego warto zastanowić się, jakie tworzywo pozwoli nam na długie cieszenie się efektownym wyglądem i funkcjonalnością kuchni. O charakterze kuchni decydują w dużym stopniu fronty mebli, które wykonywane są współcześnie z drewna, materiałów drewnopochodnych lub szkła. Wysoka cena oraz podatność drewna na odkształcenia pod wpływem warunków powodują jednak, że najczęściej decydujemy się na fronty wykonane z płyt wiórowych, które odpowiednio polakierowane, na wysoki połysk lub o matowych powierzchniach, mogą nam służyć przez wiele lat i zachować elegancki wygląd.

Wybór idealnych mebli kuchennych może nam zająć sporo czasu, ale warto go poświęcić, aby rzeczywiście stworzyć pomieszczenie w pełni funkcjonalne i zachwycające wyglądem, niezależnie od rozmiarów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *