Kuchnia w stylu skandynawskim i jej zalety

fronty kuchenne na zamóienie

Od dobrych kilku lat minimalizm, a co za tym idzie, styl skandynawski w urządzaniu całych wnętrz mieszkalnych lub kuchni, cieszą się niezmienną popularnością. Choć aranżacja kuchni w stylu skandynawskim to najczęściej biel i monochromatyczność, w efekcie znajdujemy się we wnętrzu klasycznym i zachęcającym do przebywania w nim. W końcu kuchnia w wielu przypadkach jest sercem domu, więc stonowana kolorystyka, proste meble i oryginalne dodatki stworzą z niej prawdziwy azyl, gdzie spotykamy się z tymi, których kochamy. Jakie są jeszcze zalety kuchni w stylu skandynawskim?

Meble do kuchni w stylu skandynawskim

Meble są najbardziej charakterystycznym elementem kuchni urządzanych w stylu skandynawskim. Najczęściej są utrzymane w kolorze białym i wykonane z surowego, jasnego drewna. Fronty szafek kuchennych zazwyczaj się gładkie lub z niewielkimi, prostymi ramkami w formie zdobień. Bardzo często nowoczesne szafki kuchenne łączy się w stylu skandynawskim z bardziej tradycyjnymi elementami, jak znaleziony gdzież na targu staroci kredens w pełnej postaci lub tylko jako góra albo dół.

Dość częstym elementem wyposażenie kuchni utrzymanej w stylu skandynawskim są również wiszące półki. Mogą mieć formę otwartą lub stanowić nadstawkę na kredens, z oszklonymi drzwiczkami i haczykami pod spodem, na których wieszamy ściereczki lub inne akcesoria kuchenne.

Przestrzeń kuchni w stylu skandynawskim

Ważnym aspektem kuchni urządzanej w stylu skandynawskim jest jej funkcjonalność. Wszystko ma tu swoje miejsce i służy stworzeniu przestrzeni przyjaznej dla użytkowników. Nie znajdziemy tu wielu sprzętów kuchennych, ale ich dobór jest starannie przemyślany, a każdy z nich również odznacza się ciekawym, stylowym designem. Ład przestrzeni powoduje, że tego typu kuchnia zyskuje na objętości, a dzięki dobremu rozplanowaniu szuflad, szafek, wieszaków i blatów roboczych użytkowanie jej na co dzień jest oszczędniejsze, łatwiejsze i służy zachowaniu czystości. Z tego też powodu kuchnie w stylu skandynawskim często wyposażone są w meble na zamówienie, pozwalając w pełni wykorzystać każdy dostępny kąt danego pomieszczenia. Do takich mebli zdecydowanie łatwiej dobierzemy również dodatki, stanowiące o ostatecznym charakterze kuchni skandynawskiej.

Inne cechy charakterystyczne dla kuchni skandynawskiej

W kuchni w stylu skandynawskim dominuje nie tylko jasny kolor mebli. Białe lub jasne mogą być także podłogi czy ściany, co dodatkowo powiększa optycznie wnętrze i nadaje mu optymistycznego wyglądu, zindywidualizowanego przez starannie dobrane dodatki wykonane z naturalnych materiałów, jak szkło, drewno, wiklina, len, wełna czy kamień. Dekoracje w kuchni skandynawskiej pełną przede wszystkim funkcję w pełni użyteczną, dekorując mimochodem wnętrze. Możemy w niej znaleźć więc np. ciekawe w kształcie słoje, w których przechowuje się produkty sypkie, wiklinowe koszyki czy doniczki z ziołami służącymi do doprawiania potraw. Delikatne i niemal niewidoczne są zasłony lub rolety na okna, natomiast lampy pełnią z kolei dość istotną funkcję właśnie dekoracyjną. W takiej kuchni może być ich nawet kilka, o kontrastowym, wyrazistym kolorze, odróżniającym je od reszty pomieszczenia. Często wieszane są na długich sznurach lub łańcuchach, co pozwala na skierowanie ich światła bezpośrednio na blat roboczy.

Czy kuchnia skandynawska jest dla każdego? Niekoniecznie, choć popularność tego stylu świadczy, że sprawdza się on w wielu wnętrzach, zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych. Niezależnie od wyboru stylistyki kuchni, najważniejsze jest, aby w jej wnętrzu czuć się dobrze w towarzystwie rodziny i przyjaciół.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *