Meble na wymiar vs meble gotowe

meble kuchenne na wymiar

Wkraczamy do swojego wymarzonego mieszkania lub domu i… stajemy przed decyzją, jak je urządzić. Meble gotowe ze sklepu czy meble na wymiar – to główna kwestia, z jaką musimy się zmierzyć. Jakie są zalety i wady obu tych rozwiązań?

Zalety mebli na wymiar

Meble na wymiar to wnętrze tworzone zgodnie z naszymi indywidualnymi preferencjami, dopasowane do wszelkich potrzeb i pozwalające na wykorzystanie nawet najbardziej nietypowych przestrzeni. Szeroki wybór różnych rozwiązań, kolorów, frontów, wykończeni i materiałów, z których można je stworzyć powodują, że otrzymujemy w efekcie projekt faktycznie odpowiadający nam w 100%. Meble na wymiar to dodatkowo ratunek dla właścicieli niektórych, nietypowych rozmiarowo wnętrz, jak małe kuchnie w starym budownictwie czy łazienki. To właśnie te pomieszczenia wymagają szczególnie starannej aranżacji, która pozwoli na stworzenie wnętrz ergonomicznych i spełniających wszystkie niezbędne do codziennego funkcjonowania funkcje. W małych kuchniach możemy więc stworzyć zabudowę do samego sufitu, zyskując więcej powierzchni do przechowywania produktów i akcesoriów, a w małych łazienkach zmieścić wszystkie niezbędne urządzenia, nie przytłaczając wnętrza. Dodatkowym atutem mebli na wymiar jest uwzględnianie w projekcie oświetlenia, które jest pomocne w przygotowywaniu potraw czy codziennej toalecie. Sami możemy zdecydować, w których miejscach znajdą się punkty świetlne i jaki ma być ich typ.

Wady mebli na wymiar

Wśród wymienianych często wad mebli na wymiar są z pewnością ich ceny oraz długi czas oczekiwania na realizację całego projektu. Musimy być jednak świadomi, że meble na wymiar najczęściej powstają z wysokiej jakości materiałów i ze szczególną dbałością o wszelkie detale – które kosztują też więcej. W zamian za to otrzymujemy wyposażenie wnętrza, które jest inwestycją na co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście lat i wykonane w stylu odpowiadającym w pełni naszym potrzebom, a nie będące akurat modnym rozwiązaniem stosowanym przez wszystkich producentów masowo sprzedawanych mebli. Potraktujmy więc zamówienie mebli na wymiar jako długoterminową inwestycję, przy której mamy gwarancję solidnego wykonania i bezawaryjnego użytkowania.

Zalety mebli gotowych

Główną zaletą mebli gotowych, dostępnych w sklepach lub sieciach sprzedażowych jest możliwość naocznego sprawdzenia, czy będą nam one odpowiadać. Dla wielu osób jest to argumentem przemawiającym za ich wyborem. Wolą one bowiem samodzielnie wymierzyć oglądane meble, ocenić, czy im się podobają i sprawdzić, czy zmieszczą się w urządzanych pomieszczeniach. Innym atutem mebli ustandaryzowanych mebli gotowych są z pewnością ich ceny – dużo niższe niż w przypadku mebli powstających na zamówienie. Problemy zaczynają się jednak, kiedy dochodzi do szczegółów…

Wady mebli gotowych

Ciasna kuchnia, niewielka łazienka, mieszkanie na poddaszu ze skosami lub nietypowe rozwiązania w przedpokoju – wszystkie te szczegóły mogą spowodować, że nawet najładniejsze meble gotowe okażą się dla nas kompletnie nieprzydatne. Nawet jeśli znajdziemy dopasowane wymiary mebli gotowych, mogą zupełnie nie pasować do naszego wymarzonego wnętrza. Są one bowiem produkowane seryjnie, a z tego względu – w ograniczonej gamie kolorystycznej, z małym wyborem takich detali, jak uchwyty, prowadnice czy szuflady. Wszystko to powoduje, że zamiast wnętrza, w którym czujemy się dobrze, ciągle irytujemy się na nietrafione rozwiązania i niewygodę. Produkcja seryjna to także materiały niższej jakości, co może spowodować, że już po kilku latach meble gotowe zaczną się rozpadać, rozklejać i stracą efektowny wygląd.

Wybór mebli gotowych czy na wymiar zależy oczywiście od naszego budżetu i oczekiwań, jakie mamy względem urządzenia naszego mieszkania. Kwestię umeblowania warto więc rozważyć i tak zaplanować wydatki, aby nie czuć się szybko mało komfortowo wśród wybranych zbyt szybko sprzętów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *