Nowoczesna kuchnia – czym się charakteryzuje?

kuchnia na zamówienie

Wygląd, a także funkcje pomieszczeń kuchennych zmieniały się przez lata, aby na początku XXI wieku powstała kuchnia nazywana nowoczesną. Pojęcie to wiąże się nieodłącznie z rozwoje miast i zamieszkiwaniem coraz większej liczby ludzi w blokach mieszkalnych, stanowiących ich najpopularniejszą zabudowę. Czym charakteryzuje się kuchnia nowoczesna i jakie meble oraz sprzęty powinny się w niej znaleźć?

Nowoczesna kuchnia – cechy charakterystyczne

Nowoczesna kuchnia jest najczęściej pomieszczeniem otwartym na resztę przestrzeni dziennej lub na tyle obszernym, że mieści w sobie także kącik jadalny. Staje się tym samem miejscem rodzinnych spotkań, a zarazem wręcz centralnym punktem całego domu. Istotne jest więc w niej zachowanie ergonomii pozwalającej na wydzielenie poszczególnych stref sprzyjających dobrej organizacji pracy. W aranżacji nowoczesnych kuchni stosuje się więc zasady tzw. trójkąta roboczego, zachowującego odpowiednie odległości pomiędzy jego szczytami – lodówką, zlewem i kuchenką.

Inną cechą charakterystyczną dla nowoczesnych kuchni jest używanie w niech niestandardowych, ciekawych materiałów wykończeniowych. W kuchniach urządzanych we wnętrzach w stylu postindustrialnym czy loftowym używa się więc oprócz tradycyjnego drewna lub płyt drewnopochodnych cegłę, beton, szkło czy stal, co tworzy niezwykle oryginalną i intrygującą całość.

Dużą wagę przywiązuje się także do wyglądu sprzętów AGD będących wyposażeniem nowoczesnej kuchni. Często są one same w sobie perełkami designu, zwracając uwagę luksusową jakością i dbałością o najdrobniejsze detale wykończeniowe.

Meble do nowoczesnej kuchni

W przypadku urządzania nowoczesnej kuchni w nowo kupionym lub remontowanym mieszkaniu, wiele osób, zamiast kupować gotowe, standardowe zestawy mebli w sklepach, decyduje się na zamówienie ich na wymiar. Umożliwia to maksymalne wykorzystanie przestrzeni dostępnej w kuchni, nawet jeśli jest ona nieduża lub ma nietypowe wymiary, a zarazem pozwala na uzyskanie dużo więcej miejsca na przechowywanie rzeczy. Kompleksowa zabudowa kuchenna daje możliwość umieszczenia w niej wszystkich pożądanych przez jej użytkowników elementów. Zaletą zamówienia mebli na wymiar jest także możliwość idealnego dostosowania wyglądu szafek kuchennych do swojego upodobania, a także innych elementów aranżacji domu. Meble na zamówienie bez trudu spełnią również wszelkie zasady trójkąta roboczego i pozwolą znaleźć miejsce na wszystkie niezbędne urządzenia i akcesoria. Często spotykanym meblem w nowoczesnych kuchniach, jeśli pozwalają na to ich rozmiary, jest również wyspa kuchenna, na której umieszcza się płytę grzewczą, a nad nią stalowy okap, zapobiegający rozprzestrzenianiu się zapachów po reszcie mieszkania.

Kolorystyka nowoczesnej kuchni

Kuchnie utrzymane w nowoczesnym stylu to nierzadko także śmiałe rozwiązania kolorystyczne i zróżnicowanie faktur frontów oraz innych elementów aranżacji. Modne są więc meble kuchenne utrzymane w różnych odcieniach bieli, brązu czy szarości, połączone z bardziej odważnymi detalami, jak miedziane baterie kuchenne, półki wykonane z metalu lub fronty ze szkła. Jasne odcienie mebli wykorzystuje się w mniejszych pomieszczeniach kuchennych urządzanych w nowoczesnej stylistyce. W obszernych wnętrzach kuchennych mogą jednak także pojawiać się meble utrzymane w ciemnych kolorach, jak antracyt, szarości i czernie, które nadają całości wyjątkowo eleganckiego wyglądu. Zasadniczo nowoczesna kuchnia może kojarzyć się kolorystycznie ze sterylnością swoistego laboratorium gotowania, któremu nadajemy jednak indywidualnego charakteru dzięki spersonalizowanym dodatkom.

Czy nowoczesna kuchnia jest dla każdego? Z pewnością dobrze odnajdą się w niech miłośnicy minimalizmu, prostoty i skandynawskiego funkcjonalizmu. Osobom, którym wydaje się ona jednak zbyt zimna i sterylna, polecamy urządzenie kuchni w bardziej klasycznym, ciepłym stylu prowansalskim czy rustykalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *