Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Im mniejsze pomieszczenie, tym większą inwencją trzeba się wykazać, aby urządzić je funkcjonalnie. Dotyczy to zwłaszcza kuchni, jako że muszą zmieścić się w niej nie tylko meble, ale również wiele niezbędnych urządzeń i akcesoriów.

Kuchnia w sam raz

Nagromadzenie zbyt wielu przedmiotów w jednym pomieszczeniu może wywołać efekt zagracenia – a tego przecież nie chcesz. Kuchnia, w której wszystkiego jest za dużo, nie tylko nie zachwyca, ale, co gorsza, staje się niefunkcjonalna. Podczas gdy w salonie czy sypialni przede wszystkim odpoczywasz i relaksujesz się po długim dniu, kuchnia jest miejscem, w którym dużo się dzieje. Pichcenie, smażenie, marynowanie i inne kuchenne czynności wymagają odpowiedniej przestrzeni oraz akcesoriów, co może być ciężkie do osiągnięcia w niewielkim pokoju. Nie znaczy to jednak, że jest to niemożliwe! Pocieszeniem dla tych, którzy marzą o większym metrażu, niech będzie to, że zbyt duża kuchnia także może być niefunkcjonalna – pewne sprzęty i akcesoria dobrze jest mieć na wyciągnięcie ręki. Lodówka czy szafki zlokalizowane w pobliżu blatu roboczego to plusy mniejszej kuchni.

Kuchnia marzeń

Budując czy urządzając dom, planujesz taką kuchnię, o jakiej zawsze marzyłeś. Jeżeli jednak mieszkasz w bloku, nie będziesz mieć dużego wpływu na wielkość pomieszczeń, a kuchnie niestety często rozczarowują metrażem. Mimo to możesz urządzić kuchnię tak, by była funkcjonalna i komfortowa. W tym celu wybierz takie meble, jakie najbardziej Ci odpowiadają – na przykład kuchnia na wysoki połysk to świetny wybór do każdego wnętrza, niezależnie od wielkości. 

Kreatywne myślenie zawsze jest pożądane podczas urządzania wnętrz, musisz je jednak pogodzić z kilkoma żelaznymi zasadami, których warto się trzymać podczas urządzania małej kuchni. Już na etapie planowania warto podzielić kuchnię na trzy strefy, z których każda będzie pełniła inną funkcję. W kuchni musimy znaleźć miejsce na bardzo wiele rzeczy – zarówno artykuły spożywcze, jak i niezbędne akcesoria, dlatego jedna ze stref powinna być przeznaczona do przechowywania. Garnki, patelnie, szklanki, talerze – wszystkie naczynia, akcesoria i sztućce są niezastąpione, ale nie na tyle piękne, aby je eksponować. Szafki – zamknięte i oszklone, stojące i wiszące – pozwolą nam utrzymać ład i harmonię w całym wnętrzu.

 

zlew i meble w kuchni

 

Podziel kuchnię na strefy

Bez wątpienia najważniejsza w kuchni jest strefa robocza. Długiego i szerokiego blatu, przy którym można przygotowywać posiłki, nie powinno zabraknąć nawet w bardzo małej kuchni. By wygospodarować na niego miejsce, możesz na przykład ustawić meble tylko przy jednej ścianie – wówczas drugą zajmie blat. Jeszcze bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie blat, pod którym umieścimy szafki – w małej kuchni warto wykorzystać w praktyczny sposób każdą przestrzeń.

W trzeciej strefie gotujemy – oprócz kuchenki przyda się tam niewielki blat, na który można odłożyć naczynie czy jakiś kuchenny przyrząd. W małych pomieszczeniach dobrym pomysłem jest wykorzystanie możliwości, jakie dają ściany. Możesz na nich powiesić nie tylko szafki, ale także szyny, listwy magnetyczne czy relingi z pojemnikami, dzięki którym swoje stałe miejsce znajdą drobiazgi, które dobrze mieć stale pod ręką. Dobra wiadomość jest taka, że małą kuchnię możesz także… powiększyć! W tym celu wcale nie musisz wyburzać ściany – powiększ ją optycznie, urządzając ją w jasnych barwach i odpowiednio oświetlając. W kuchni powinno znaleźć się kilka źródeł światła. Pamiętam, funkcjonalność kuchni nie zależy od jej metrażu – małe może być nie tylko piękne, ale też komfortowe i praktyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *