Szafa dobrze zaprojektowana

szafa na ubrania

Szafa to tajemniczy mebel, którego motyw często wykorzystywany jest w literaturze. Może prowadzić do innego wymiaru czy nowych, nieznanych światów. Jednak nawet w zwykłej szafie, która nie ma magicznych właściwości, możemy się zgubić, jeżeli będzie przeładowana rzeczami i nieuporządkowana.

Liczy się wnętrze

Szafa nie musi być otchłanią, do której bez ładu i składu wrzuca się różne części garderoby. Im lepiej jest przemyślana, tym łatwiej utrzymać w niej porządek. Kupując gotową, masz nieco ograniczone możliwości zagospodarowania jej wnętrza tak, jak Ci odpowiada, natomiast decydując się na robioną na zamówienie, możesz puścić wodze fantazji. Nawet tradycyjna wolnostojąca szafa, która z zewnątrz niczym się nie wyróżnia, może mieć funkcjonalnie urządzone wnętrze, w którym każda rzecz będzie miała swoje miejsce. Przemyślane rozmieszczenie półek i szafek, a także ich odpowiednia wysokość i głębokość ułatwiają logistykę. Zanim zlecisz wykonanie szafy i ustalisz rozmieszczenie półek, poznaj zasady, którymi warto się kierować podczas układania ubrań.

 

wnetrze szafy

 

Szafa na miarę

Bluzki, koszule, tuniki – to jest to, czego nie może zabraknąć w damskiej garderobie. Rzadko zdarza się, że szafa jest wystarczająco duża, aby pomieścić wszystkie ubrania. Dlatego półki to jej najważniejszy element, a duże znaczenie ma zwłaszcza ich rozmiar. Zarówno zbyt małe, jak i za wysokie półki nie będą praktyczne. Zamawiając szafę na wymiar, posłuchaj fachowca, który z pewnością udzieli Ci dobrej rady. Zbyt płytkie półki sprawią, że nie zmieścisz w nich za wiele ubrań i słabo wykorzystasz miejsce w szafie. Z kolei za głębokie utrudnią Ci dostęp do ubrań ukrytych z tyłu, przez co możesz mieć problem z utrzymaniem porządku w szafie. Idealna półka to taka, w której zmieszczą się dwa rzędy ubrań.

Mebel uniwersalny

Innym oczywistym elementem wyposażenia, którego nie może zabraknąć w szafie, są wieszaki. Powiesisz na nich swoje kurtki, koszule, marynarki czy sukienki. W ten sposób warto przechowywać również te ubrania, które łatwo się mną i po każdym rozłożeniu wymagałyby ponownego wyprasowania. Nowoczesne szafy to meble uniwersalne – można je wyposażyć tak, aby przechowywać w nich nie tylko ubrania, ale także wiele innych akcesoriów. Wysuwane kosze, często wykonane z metalu, to dobry sposób na przechowywanie bielizny czy ręczników. W szafie stojącej w przedpokoju warto z kolei wygospodarować miejsce na buty. Półki służące do ich przechowywania powinny być ułożone pod skosem, a najbardziej praktyczne są półki wysuwane. Dzięki nim zyskasz łatwy dostęp także do tych butów, które są ułożone z tyłu. Niektóre buty wymagają szczególnego traktowania – dotyczy to zwłaszcza eleganckich modeli. Dla nich przeznaczone są półki z prawidłami szewskimi, na które nakłada się buty, aby dłużej trzymały fason i prezentowały się elegancko.

Sposób na drobiazgi

Największym wyzwaniem jest przechowywanie drobnych elementów garderoby. Apaszki, skarpetki czy krawaty wrzucone do przepastnej szuflady stworzą w pewnym momencie mało estetyczny miszmasz, w którym trudno się odnaleźć. Szczególnie trudne w przechowywaniu są biustonosze, które zajmują sporo miejsca, a należy o nie dbać, aby się nie zdeformowały. Najlepiej układać je płasko, tak aby przechowywać je w ich „naturalnej” pozycji. Można układać jeden na drugim, a jeżeli to możliwe, to przeznaczmy jedną szufladę tylko na ten cel. Do ogarnięcia pozostają nam jeszcze rajstopy, skarpetki i majtki. Możemy je mieć pod kontrolą, ale musimy włożyć w to nieco wysiłku. Ich przemyślane przechowywanie to nie tylko sposób na zachowanie porządku, ale także oszczędność miejsca. Majteczki warto poskładać albo w trójkąt, albo zwinąć w rulon i układać ciasno obok siebie. W przechowywaniu skarpetek bardzo ważne jest, aby je sparować – można włożyć jedną w drugą lub ułożyć jedną na drugiej i ustawić pionowo. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *