Jak wybrać meble do przedpokoju?

regał na wymiar

Przedpokój jest dość specyficzną przestrzenią w domu lub mieszkaniu. Choć stanowi swoistą wizytówkę i przedsmak tego, co czeka nas po wejściu w głąb domu, zdarza się, że jego urządzeniu nie poświęcamy zbyt wiele uwagi. Warto jednak pomyśleć o nim jako o przestrzeni praktycznej, funkcjonalnej, a jednocześnie stylowej i zachowującej nienaganną estetykę. Jak wybrać meble do przedpokoju?

Metraż przedpokoju, a jego aranżacja

W dużym stopniu o możliwościach aranżacyjnych przedpokoju decyduje jego metraż. Trudno oczekiwać, aby w niewielkim korytarzyku zmieścić coś więcej niż praktyczną szafką na buty, wieszak oraz lustro. Do takiego wyboru możemy ograniczyć się na ogół w starszym budownictwie, w którym oszczędzano na każdym metrze powierzchni. W nowoczesnych mieszkaniach dużo częściej możemy spotkać się z obszernym holem lub pomysłowo zaprojektowanym przedpokojem służącym jako miejsce do przechowywania sezonowych ubrań czy akcesoriów. W takim przypadku niezbędne jest stworzenie w nim całego systemu praktycznych schowków na wymiar, dopasowanych idealnie do potrzeb mieszkańców.

Niezbędne umeblowanie przedpokoju

Do sprzętów, których nie może zabraknąć w przedpokoju, należy wieszak pozwalający na powieszenie wierzchnich okryć. Oczywiście, ideałem jest możliwość ukrycia ich w szafie, tak aby nie pozostawały na widoku, jednak nie w każdym przedpokoju można sobie pozwolić na ustawienie takiego mebla. Dużo mniej miejsca zajmują wieszaki ścienne, np. prosta listwa z haczykami. Dość często spotykanym rozwiązaniem jest zintegrowany system wieszaków wraz z lustrem i szafką na buty.

Szafka na buty to kolejny mebel, który powinien znaleźć się w każdym, nawet najwęższym przedpokoju. Do szczególnie niewielkich i wąskich korytarzyków można zamówić na wymiar szafki montowane do ściany, które zajmują niedużo miejsca, a umożliwiają schowanie w nich butów i domowych kapci. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem, które zajmuje jednak więcej miejsca są szafki na buty z ławą, co umożliwia swobodne założenie butów w pozycji siedzącej.

Urządzając przedpokój, nie zapominajmy także o lustrze. To element wystroju, który nie tylko pozwoli nam tuż przed wyjściem skontrolować wygląd, ale też rozjaśni przedpokój, odbijając światło i powiększy go optycznie.

Urządzając przedpokój, zwróćmy też uwagę na staranny dobór dodatków czy ozdób, które w nim umieszczamy. Ich nadmiar może bowiem wprowadzić w przestrzeń przedpokoju niepotrzebny chaos, który na dłuższą metę będzie przytłaczający. Wystarczy kilka stylowych zdjęć lub oryginalny plakat na ścianie, aby przedpokój zyskał niepowtarzalny, a jednocześnie elegancki charakter.

Szafy wnękowe do przedpokoju

Powstające współcześnie mieszkania mają coraz lepiej rozplanowaną przestrzeń, w której to właśnie przedpokój staje się miejscem pozwalającym na przechowywania przedmiotów czy ubrań nieużywanych na co dzień. W większości z nich znajdziemy więc specjalną wnękę do zabudowy, do której warto zamówić szafę na wymiar. Dzięki temu możemy dopasować do naszych potrzeb dokładną liczbę i rozmieszczenie półek, szuflad oraz drążków na wieszaki. Wybór mebli na zamówienie pozwoli nam również na harmonijne dopasowanie ich do reszty domowego wnętrza. Wiele z szaf wnękowych utrzymanych jest w modnym obecnie, jasnym lub białym kolorze, co również przyczynia się do optycznego powiększenia przestrzeni przedpokoju i jego rozjaśnienia. Najczęściej jest to bowiem pomieszczenie bez dostępu światła naturalnego.

Jak widać, urządzenie przedpokoju tylko pozornie wydaje się nie sprawiać zbyt wiele problemów. Zadbajmy jednak o jego stylowy wystrój, co już od progu mieszkania lub domu wprawi nas i naszych gości w dobry nastrój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *