Jak wybrać meble kuchenne?

szafki kuchenne na wymiar

Zakup mebli kuchennych jest poważnym wydatkiem w budżecie przeznaczonym na remont. Wymiany ich nie dokonujemy zbyt często, a wybór kuchennego umeblowania powinno się starannie przemyśleć, aby cieszyły nas długo efektownym wyglądem i pełną funkcjonalnością. Jak zabrać się więc do wyboru mebli kuchennych?

Harmonijne urządzenie kuchni

Decydując się na całkowity remont kuchni wraz z wymianą mebli, musimy najpierw zastanowić się najpierw, jak wykończone zostaną ściany i podłoga. Kluczem do udanej aranżacji kuchni będzie bowiem harmonijne dopasowanie do siebie wszystkich tych elementów. Pamiętajmy również, że meble kuchenne muszą tworzyć ładną i funkcjonalną całość ze sprzętami AGD, stołem kuchennym i krzesłami, jeśli w pomieszczeniu jest miejsce na kącik jadalniany lub umeblowaniem przestrzeni dziennej, w przypadku kuchni otwartych, często spotykanych w nowoczesnym budownictwie. Dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zamówienie mebli kuchennych na wymiar, pozwalające idealnie dopasować je do reszty elementów wyposażenia wnętrza. Meble na zamówienie to także czasem jedyny sposób, aby w pełni funkcjonalnie urządzić pomieszczenie o nietypowych kształtach lub rozmiarach.

Meble kuchenne matowe czy na wysoki połysk?

Meble kuchenne mogą być również wykończone na wysoki połysk lub matowe. Wybierając pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim powierzchnię kuchni, nasłonecznienie pomieszczenia, planowane oświetlenie oraz częstotliwość korzystania z tego pomieszczenia.

Meble do kuchni na wysoki połysk są polecane do małych i ciemnych pomieszczeń. Odbijające światło powierzchnie szafek nadadzą im bowiem głębi, rozjaśnią i optycznie powiększą. Musimy mieć jednak świadomość, że na meblach na wysoki połysk widoczny jest każdy odcisk palca, niezbędne jest więc ich regularne czyszczenie, aby zachowały elegancki wygląd. Dla niektórych osób meble na wysoki połysk mają również zbyt zimny i mało przytulny charakter, którego szukamy często w kuchni będącej zazwyczaj sercem domu.

Na meble matowe można zdecydować się w kuchniach o dużych rozmiarach i dobrze nasłonecznionych. Pochłaniają one bowiem światło, ale jednocześnie czynią wnętrze przytulniejszym i bardziej przyjaznym. Warto jednocześnie zadbać o dobre oświetlenie sztuczne w kuchni, w której meble matowe po zmroku mogą nadmiernie przytłaczać wnętrze.

Kuchnia w bieli czy kolorowa?

Białe meble kuchenne od kilku sezonów cieszą się ogromną popularnością. Pasują one bowiem idealnie do modnych wnętrz utrzymanych w stylu skandynawskim lub nowoczesnym. Pięknie powiększają również małe wnętrza. Wśród zalet białych mebli kuchennych z pewnością do najważniejszych należy ich uniwersalizm i łatwość aranżacji. Można zestawiać je bowiem z naturalnym drewnem blatów kuchennych, desek podłogowych lub ścian nad blatem, a także z wykorzystywanymi we wnętrzach nowoczesnych marmurem lub betonem. Na tle białych mebli kuchennych efektownie prezentują się również sprzęty kuchenne w najróżniejszych kolorach, tworząc z nimi elegancką całość.

Pamiętajmy, że decydując się na białe meble kuchenne, warto wybrać sprzęty wykonane z materiałów o wysokiej jakości, najlepiej na zamówienie. W gotowych modelach dostępnych w sklepach i wykonanych z płyt laminowanych mogą być widoczne nieestetyczne sklejenia, których unikniemy, decydując się na lakierowane fronty z płyt MDF. Dla osób, które obawiają się o trudność utrzymania białych mebli kuchennych w czystości, rozwiązaniem może być zabudowa w równie modnym beżu, który często wykorzystywany jest we wnętrzach urządzonych w klasycyzującym stylu.

Wybór odpowiedniej zabudowy do kuchni mogą nam również często ułatwić producenci mebli na zamówienie. Ich doświadczenie pozwala bowiem na stworzenie kompleksowego projektu zabudowy kuchni, uwzględniającego jej nietypowy kształt czy rozmiary.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *